NPD Past Award Winners

Download this List

OUTSTANDING PHILANTHROPIST

2019       Lou Amendola

2018       Kay Bonner

2017       Claude Laval III

2016       V & J Keller

2015       John Carey, Sr.

2014        Bill and Linda Smittcamp

2013       Emmet and Desiree Castro

2012       Ted and Joyce Smith

2011       Nadene and Marvin Steinert

2010       Rev. Karl Avakian

2009       O. James Woodward, III

2008       Darius Assemi

2007       The Bennett Family

2006       Al and Dottie Warkentine

2005       John & Grace Paul

2004       Elizabeth Lyles

2004       Zabelle Goorabian

2003       Larry A. Shehadey

2002       Craig Saladino

2001       Drs. Benjamin & Marion Kremen

2000       Mr. & Mrs. Frank Gindick

1999       F. Harold Downing, M.D. 

1998       Linda Ridenour

1997       The Metzler Family

1996       Phil & Bernie Divine

1995       Coke & James Hollowell

1994       Richard A. Johanson

1993       Bud Richter

1992       William M. Lyles

1991       Earl Smittcamp

1990       Lewis S. Eaton

OUTSTANDING VOLUNTEER FUNDRAISER

2019       Janelle Dunn

2019       Ron Samuel

2018       Gina Cuttone

2017       Trisha Cooper

2016       Marina Whelan

2015       Louis Franco

2014       Robert L. Kolbert

2013       Marvin Smith

2012       Nancy Kast

2011       Janet and Mike Kidd

2010       John Morris

2009       Scott and Deborah Leonard

2009       Larry and Paula Warkentine

2008       Edward D. Fanucchi

2008       Susan L. Williams

2007       Gus Bonner

2006       Mark Shannon

2005       John Hortsmann

2004       James Ganulin

2003       Al Deniz

2002       Mary T. Hill, Visalia

2001       William Chaltraw

2000       Jack J. Schiff, M.D.

1999       Rosellen Kershaw

1998       John Wallace

1997       Larry Balakian

1996       Dave Holden

1995       Dennis Woods

1994       Sid Cox

1993       Vinci Ricchiuti

1992       Freddie Markarian

1991       Helen Smades

1990       Robert Oliver

1989       Robert Duncan

OUTSTANDING PHILANTHROPIC CORPORATION/FOUNDATION

2019       Chevron

2019       PINC

2018       Ruiz 4 Kids

2018       The Foundation @ FCOE

2017       Moss Adams (Corporate)

2017       Leon S. Peters (Foundation)

2016       De Young Properties (Corporate)

2016       Kaiser Permanente (Foundation)

2015       The Lost Girls Motorcycle Club

                (Foundation)

2015       Granville Homes (Corporate)

2014       OCAT, Inc (large organization)

2014       Anlin Windows (small organization)

2013       Pacific Gas and Electric

                Price Page & Company

2012       Me-n-Ed’s Pizzerias, Inc.

2011       Educational Employees Credit Union

              Wells Fargo

2010       Kaiser Permanente

2009       Eye-Q- Vision Care Corporation

              Bank of America Foundation

2008       McCormick Barstow LLP

2007       Table Mountain Rancheria/the Bertha and John Garabedian Foundation

2006       CSU Fresno Foundation/Central Valley McDonald’s Owners and Operators

2005       Junior League of Fresno, Inc. 

2004       Herwarldt Automotive Group

2004       Valley Independent Bank - Reedley

2004       Native Daughters of the Golden West Childrens Foundation

2003       Derrel’s Mini Storage

2002       Save Mart Corporation

2001       The Fansler Foundation
              The Radin Foundation

1999       KJEO Channel 47

1998       Target Stores

1997       KFSN ABC 30

1996       AT & T Wireless

1995       Ruiz Food Products, Inc.

1994       Bank of America Foundation

1993       Bonner Family Foundation

1992       Fordel, Inc.

1991       Pepsi

1990       The Fresno Bee

1989       Leon S. Peters Foundation

SPECIAL AWARD for PHILANTHROPIC LEADERSHIP

2012       John D. Welty

DISTINGUISHED ACHIEVEMENT SPECIAL AWARD

2018       Eric and Darlene Hanson

2017       Linda Gleason

2016       The Wonderful Company

2014       KSEE Channel 24

2013       Gary Pigg

2012       Bob Croft, SPIRIT 89.9 Radio

2010       Carol Smith Davies

2009       First 5 of Fresno County

2008       Business Associates- Craig School of Business, California State University, Fresno

2007       300 Club-Big Brothers, Big Sisters Foundation/Employees of Kaweah Delta Health Care District

2006       Beth Marney Emerian

2004       Guilds of Children’s Hospital Central

2003       Zoolynx

2003       Saint Agnes Associates

2002       Arthur J. Wiebe, Ed.D

2000       The Men’s Club of Saint Agnes Medical Center

1998       Lynn Eilefson

1997       Rotary Club of Fresno

1994       Dan Whitehurst, Arts to Zoo Initiative

OUTSTANDING VOLUNTEER YOUTH ORGANIZATION

2007       Civic Engagement & Service Learning Students – California State University, Fresno

2006       Sutter Middle School – Fowler Unified School District

2005       EPU Youth Group

2004       Angel Arellano

2001       Junior VIP Volunteer Fund Raisers of UCP

1999       All Greek Council of CSU, Fresno

1996       Keystone Council, Boys & Girls Clubs of Fresno County

1995       Saint Agnes Service Guild Jr. Volunteers

1994       Metropolitan Youth Organization

OUTSTANDING YOUTH IN PHILANTHROPHY – AGE 5-17

2019       Brooklynblair Shapiro

2018       Kaitlin Riffel

2016       Danay Ferguson

2015       Grace Bernhardt

2014       Sundale Union Elementary School

2012       Kaitlin Riffel - Kids on a Mission

2010       Bobby Van Ornam

2009       Buchanan High School – Leadership Class

OUTSTANDING YOUTH IN PHILANTHROPHY – AGE 18-23

2016       Erika Castanon

2014       Justin Kamimoto

2012       Nico DeYoung

2009       Kimberly Gibson

OUTSTANDING FUNDRAISING PROFESSIONAL

2019       Caty Perez

2018       Davena Witcher

2017       Kathleen Price

2016       Karin Chao-Bushoven

2015       Teri Amerine

2014       Jane Fortune

2013       Dana Zupanovich Lucka, Ed.D., CFRE

2011       Linda Calandra

2010       Valerie Castles, CFRE

2007       Vivian St. Louis

2005       Mark Deffenbacher

2004       Melisha Ford

2003       Joan Hensleit-Minasian

2001       Bud Dickerson, Ed.D.

2000       Michael C. Ford, Ph.D., CFRE

1999       Peter Smits

1998       Amy Sherman Smith

1996       Dave Kyle

1995       James Meinert, Ph.D.

1994       Dena Cochran, CFRE, CAHP

1993       Thomas Canar, CRFE

1992       Elizabeth Olson Looney

1991       Richard Francois

1990       Gary Griesser

1989       Pat Ogle

SPIRIT OF PHILANTHROPY

2019      Make-A-Wish

2016      Tony Taylor

2016      Dominic Ortiz

2016      Bruce & Wendy Batti

2016      Scott Miller

2016      Storyland Foundation

2016    Justin Vartanian

2016      Lowe's Companies Inc.

2016      Scott Shehadey

2016      Heavenly Hounds

2016      AT&T

2016      Gina Cuttone

2015      Jim Clark

OUTSTANDING FUNDRAISING PROGRAM

 2019      "March Match Up" Fresno State  Student Cupboard