Previous Winners

2019 National Philanthropy Day Honorees

Bill Buckley Outstanding Volunteer Fundraiser:

William F. Buckley
nominated by 
Richard P. Anderson, Toledo Symphony, George M. Jones III, National Museum of the Great Lakes, and Kathy Carroll, Toledo Symphony
13abc Outstanding Media Outlet or Best Nonprofit Media Coverage:13abc WTVG
nominated by 
Amanda Graven,
ProMedica Foundations
Dr. William & Holly James Outstanding Philanthropist:
Dr. William & Holly James
nominated by 
William Garbe, 
ProMedica Foundations
AccuShred Outstanding Corporate Philanthropist:AccuShred
nominated by 
Gretchen Awad, 
Susan G. Komen Northwest Ohio
Ann Riddle Outstanding Fundraising Professional:
Ann Riddle
nominated by 
Jessica LaValley, 
LaValley, LaValley, Todak and Schaefer
ProMedica Foundations Outstanding Foundation:ProMedica Foundations 
nominated by
Adam Reny,
The First Tee of Lake Erie
YiPEE Outstanding Youth in Philanthropy, Ages 5-17:Youth in Philanthropy Encouraging Excellence (YiPEE) 
nominated by
Leadership Toledo

2019 Volunteer Recognition Awards

Jennifer Benedict

Nominated by AFPNWO Member Jim Sulier,
Notre Dame Academy

Anne Brewer

Nominated by AFPNWO Member Nancy Hamilton,
Ohio Living Foundation

Doug Elliott

Nominated by AFPNWO Member Erin McPartland,
Maumee Valley Habitat for Humanity

Jean Emery

Nominated by AFPNWO Member Kelle Pack,
St. Luke's Hospital Foundation

Ben Godwin

Nominated by AFPNWO Member Sydney Spraw, Designetics Cares

Nate Gregg

Nominated by AFPNWO Member Milva Valenzuela Wagner, Lott Industries

Leanord & Adrienne McCoy

Nominated by AFPNWO Member Christina Rodriguez,
Mom's House

Elsa Nadler

Nominated by AFPNWO Member Kathy Miller,
Toledo Museum of Art

Jean Oram

Nominated by AFPNWO Member Ashley Shaffer,
The Pregnancy Center of Greater Toledo

Sandy Paquette 

Nominated by AFPNWO Member Hanna Fotsch, Down Syndrome Association of Greater Toledo

Jackie Rome

Nominated by AFPNWO Member Chad Bringman,
Ronald McDonald House of Northwest Ohio

V. Jane Rosser

Nominated by AFPNWO Member Sue Clanton,
United Way in Wood County

Peter Ryerson

Nominated by AFPNWO Member Jennifer Schaefer, The University of Toledo

Mary Lou Snyder

Nominated by AFPNWO Member Michelle Moses,
St. Ursula Academy

Kim Sofo

Nominated by AFPNWO Member Megan Salameh,
Northwest Ohio Scholarship Fund

Olivia Summons

Nominated by AFPNWO Member Elizabeth Emmert,
Toledo School for the Arts

Jennie Vancil

Nominated by AFPNWO Member Kirsta Tull, United Way of Greater Toledo

Kelli & Thomas Winston

Nominated by AFPNWO Member Shelly Orenstein,
Imagination Station


RECipients of national philanthropy day awards

Outstanding Philanthropist

2019 - Dr. William & Holly James

2018 - The Russell J. Ebeid Family

2017 - Robert & Susan Savage

2016 - The Charles J. and Mariann Dana Younger Family

2015 - Dennis & Sheila Johnson

2014 - Jim and Patricia Appold

2013 - Lisa Gathard

2012 - Dan and Sharon Farrell

2011 - Robert "Bob" W. and Patricia Maurer

2010 - Charles A. Sullivan

2009 - Richard P. and Frances H. Anderson

2008 – Jim Findlay

2007 – W. Geoffrey Lyden, III and the Lyden Family

2006 – Dr. Thomas and Betsy Brady

2005 – Marion and the late Edward Ford Knight

2004 – BGSU Dance Marathon

2003 – Dorothy Mackenzie Price

2002 – Chuck Oswald

2001 – Sara Jane DeHoff

2000 – Richard LaValley, Sr.

1999 – George Isaac

1998 – George Mylander

1997 – Thomas H. Anderson

1996 – Richard K. Ransom

1995 – Mary and Frederic D. Wolfe

1994 – Mr. and Mrs. Ashel Bryan

1993 – Erie J. Sauder

1992 – Virgil A. Gladieux

1991 – Mr. and Mrs. William A. Diehl

1990 – Mr. and Mrs. David Welles

1989 – Mr. and Mrs. Harold McMaster

1988 – The Stranahan Family

Outstanding Corporate Philanthropist

2019 - AccuShred

2018 - TDC Companies

2017 - Mercy Health

2016 - Verizon Wireless/ Verizon Foundation

2015 - Key Bank

2014 - Marathon Petroleum Corporation

2013 - Savage & Associates

2012 - ProMedica Flower Hospital

2011 - Taylor Automotive

2010 - Libbey Inc.

2006 – National City Bank

2005 – Owens-Illinois

2004 – Dana Corporation

2003 – Marathon Ashland Petroleum LLC

2002 – Fifth Third Bank

2001 – Microsoft Great Plains

2000 – Owens Corning

1999 – Cedar Point Amusement Park/Resort Center for Women’s Health, ProMedica Health System

1998 – Sky Bank (formerly Mid-American National Bank and Trust Co.)

1997 – Capital Bank N.A.

1996 – The Andersons Inc.

1995 – General Mills, Inc.

1994 – Toledo Affiliates of The Blade Communications, Inc.

1993 – Fifth Third Bank

1992 – The Kroger Company

1991 – Seaway Food Town, Inc.

1990 – Society Bank & Trust





Outstanding Volunteer Fundraiser

2019 - William F. Buckley

2018 - Barbara Eikost

2017 - Brad Koller

2016 - Michael and Michelle Osborne

2015 - Ann Buis

2014 - Julie Beckert

2013 - Randy Oostra

2012 - George and Leslie Chapman

2011 - The Science Society Founders - Robert Savage, James Hoffman & David Waterman

2010 - Sara Jane DeHoff

2009 – Robert C. Savage

2008 – Rita Mansour

2007 – Dennis G. Johnson

2006 – Margarita DeLeon and Chrys Peterson

2005 – Jim Murray

2004 - Robert V. Sterling

2003 – John and Yolanda Szuch

2002 – Ruth Frost Parker

2001 – Dr. and Mrs. Michael Walsh

2000 – Ashel and Dorothy Bryan

1999 – James A. Hoffman

1998 – Richard P. Anderson

1997 – Sunshine Auxiliary

1996 – Mr. and Mrs. William J. Lloyd, Sr.

1995 – Joel A. Levine

1994 – Donald H. Saunders

1993 – Amy Falconer

1992 – Willard I. Webb, III

1991 – Thomas H. Anderson

1990 – Thomas R. Day

1989 – David S. Morgan

Outstanding Fundraising Professional

2019 - Ann Riddle

2018 - Douglas Siebenaler

2017 - Dave Gierke

2016 - Mary Westphal

2015 - Suzanne Rorick, CFRE

2014 - Mary Arquette

2011 - Keith Burwell, CFRE

2010 - Vern Snyder, ACFRE

2009 – Marcia Sloan Latta, CFRE

2007 – Kenneth C. Frisch, ACFRE








Youth in Philanthropy

2019 - Youth in Philanthropy Encouraging Excellence (YiPEE)

2018 - Taylor Brubaker (ages 18-23)

2017 - Cecelia Hugues (ages 5-17); Afreen Alvi (ages 18-23)

2016 - Hunter Gandee (ages 5-17); Dallas James Smith (ages 18-23)

2015 - Luke Sims (ages 18-23)

2014 - Erek Hansen (ages 5-17); Mariah Hohman (ages 18-23)

2013 - MaKenna Wagner (ages 5-17); Megan Leiss (ages 18-23)

2012 - Olivia Ruffner (ages 5-17); Skyler Rogers (ages 18-23)

2011 - Clayton Stewart

2009 – Adam Haynes

2008 – Brooke Johnson









Outstanding Media Outlet

2019 - 13abc

2018 - Madhouse

2017 - Hart, Inc.

2016 - TRE, Inc. - Tony Rios Enterprises

2015 - The Findlay Publishing Company

2014 - Sylvania Advantage

2012 - Mix 98.1

2011 - WTOL-TV, Channel 11

2010 - Block Communications, Inc.

2009 – 13abc WTVG

2008 – BG Sentinel Tribune






































Outstanding Foundation

2019 - ProMedica Foundations

2018 - Designetics Cares

2017 - Stranahan Foundation

2016 - Greater Toledo Community Foundation

2014 - The Findlay Hancock County Community Foundation

2013 - Anderson Foundation

2012 - Eugene and Eleanor Harms Foundation

2011 - The LaValley Family Foundation

2010 - Suzanne and Allan Cohn B’nai Tzedek Teen Philanthropy Program of the Toledo Jewish Foundation

2009 – The Clement O. Miniger Memorial Foundation

2008 – Lovell Foundation

2007 – Landman-Goldman Foundation

2004 – The Harold and Helen McMaster Foundation

2003 – The Albert G. and Olive H. Schlink Foundation

2002 – France Stone Foundation

2001 – The Stranahan Family Foundation