Award Categories and Nomination Form

NPD_artwork.jpgThe Northwestern Pennsylvania Chapter of AFP will host the 
2019 National Philanthropy Day Awards on November 15, 2019
at Lakeshore Country Club 

The nomination period is now closed.
Thank you for your submissions.


Honorees From Years Past.... 

Outstanding Philanthropist(s)

2017       Dave & Evelyn Seyboldt

2016       Barbara “Bobbi” Pollock

2015       Rev. Leo Gallina

2014       Gretchen and Tim Hunter

2013       Isabel and Joseph Prischak

2012       Robert and Sally Metzgar

2011       Clarence and Sandy Kearney

2010       Carl Larese

2009       Dr. M. Peter & Mrs. Ellie Scibetta

2008       James J. Duratz

2007       Dorothy B. Miller

2006       Betsy & Robert Guelcher, MD

2005       Samuel P. “Pat” Black

2004       Peggy and Al Richardson

2003       Laura Wallerstein

2002       Margaret and James Stolley

2001       Martha and William Hilbert, Sr.

2000       Peggy Maier

1999       Margaret H. and John A. Spaeder

1998       William M. Schuster

1997       Barbara and Edward P. Junker

1996       Antonio J. Palumbo

1995       Marian L. Wendell

1994       Daniel C. Carneval, D.O.

 

Outstanding Volunteer Fundraiser

2018       Attorney Mark Shaw


2017       Don McCain

2016       Joe Gaeta

2015       Dr. Steven Krauza

2014       Cheryl Vicary

2013       Marlene Mosco

2012       Dr. Jonathan and Melissa Miller

2011       Juliana Semple

2010       James W. Martin, CFRE

2010       Dr. Barry Stamm

2009       Brian Bair

2008       Jensen and Landis Families

2007       Ronald A. Palombi, Sr.

2006       Nancy and Rick Makowski

2005       Mark Strausbaugh

2004       P.C. “Hoop” Roche

2003       Betsey Miller

2002       Catherine R. Foster

2001       James B. Ohrn

2000       Mark Kulyk

1999       Clark J. Hoffman

1998       Jillian Wilson

1997       ”Sis” Angelotti and Gary L. DeSantis

1996       Gary P. Schneider

1995       Donald S. Leslie, Jr.

1994       David D. Kirkpatrick, Jr., MD

 

Outstanding Young Philanthropist

2018       Elizabeth Kuhn

2017       Erie Co. Technical School

2016       Conor J. Russell

2015       Ryan Szwejbka and Matt Triana

2014       Brianne Rogers

2013       Hayden Elliott

2012       Calista Pierce

2011       Gannon University Women’s Basketball Team

2010       Meadville Bulldog Hockey

2009       Christina Swonder

2007       Robbie Steinbrink

2004       Mercyhurst Prep School, Feed the Hungry Club

2003       Meadville Area High School Kiwanis Key Club

2002       YWCA of Erie Kindergarten

2001       Villa Elementary School

1999       Kristin Saczalski



Outstanding Foundation

2012       Erie Gives of the Erie Community Foundation

2010       Highmark Foundation

2008       Kern Family Foundation

2005       The Orris C. & Beatrice Dewey Hirtzel Memorial Foundation

2002       Shenango Valley Foundation

2001       Henry C. Miller Foundation

2000       Barco-Duratz Foundation

1998       Harrison C. Stackpole Foundation

1998       U.S. English Foundation

1997       Erie Community Foundation

 

Outstanding Philanthropic Organization

2017       Melano Development Corp.

2016       UPMC Health Plan

2015       Fairview School District

2014       Erie Lions Club

2013       MacDonald Illig Jones & Britton

2012       Marquette Savings Bank

2011       Saint Vincent Health Center and Associates

2009       Sisters of Mercy

2008       Channellock, Inc.

2007       Highmark Blue Cross Blue Shield

2006       Wegman

2005       WICU-TV 12

2004       GE Transportation and Employees of GE

2003       Blair Corporation

2002       Jr’s Last Laugh Comedy Club

2001       National City Bank

2000       Erie Insurance Group

1999       Mellon Bank, Northern Region

1998       PNC Bank

1997       Horn Textile Industries

1996       JMC Management

1995       Oil Creek Plastics

 

Outstanding Fundraising Professional

2018       Jennie Hagerty

2016       Richard E. Liebel, Jr.

2015       Francie Ambuske

2014       Margie Klein

2013       Kevin Moore

2012       Margie Taylor, CFRE

2011       Jennifer Farrar, CFRE

2010       Bruce Whitehair, CFRE

2009       Jan Stork

2008       Emma Lee McCloskey, Ed.D., CFRE

2006       Kimberly McCaslin, CFRE

2005       Judy Lawrence, CFRE

2004       Kristina Huber, CFRE

2002       Robert C. Muth, CFRE, CFP

2000       Mary M. Temple, CFRE

1998       Gary L. Bukowski, CFRE

1998       William F. Grant, II, CFRE


 



2019 NPD committee chair, Lisa Louis, can be contacted at llouis@cfnwpa.org.